Dlaczego wypadają włosy?

Łysina u mężczyzn, szczególnie w wieku średnim i starszym, uważana jest za rzecz naturalną. Jednak łysienie u kobiet czy młodych mężczyzn budzi niepokój. Jeśli z głowy spada nam dziennie więcej niż 100 – 150 włosów, to oznacza zaburzenia procesów życiowych włosów i należy dowiedzieć się, dlaczego wypadają włosy, a po ustaleniu przyczyny podjąć leczenie.

Włos z głowy spada, bo musi

Taka jest kolej rzeczy. Po fazie wzrostu (anagen) oraz odpoczynku (katagen) następuje czas obumierania włosa i jego wypadania (telogen). W zdrowym mieszku włosowym w miejsce włosa, który wypadł pojawia się kolejny, który po miesiącu ma już 1 centymetr. Gdy miejsce ubytku nie zostanie wypełnione, to sygnał świadczący o toczącym się procesie chorobowym. Tak długo jak włosy wypadają w dopuszczalnej normami ilości, to nie ma powodu do obaw. Jednak zwiększona utrata włosów powinna być natychmiast skonsultowana z lekarzem specjalistą, który ustali przyczynę wypadania włosów i w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię.

Genetyka, choroba, stres – winowajcy w roli głównej

Łysienie hormonalne uwarunkowane jest genetycznie. Zwiększona ilość męskich hormonów powoduje trwałą utratę włosów. Najczęściej dotyczy ono mężczyzn, ale nie omija również pań.
Łysienie plackowate może mieć również podłoże genetyczne, ale jako choroba immunologiczna najczęściej powstaje na skutek silnych bodźców zewnętrznych. Trauma, szok pourazowy, ciężkie infekcje mogą pozostawić po sobie trwałą pamiątkę w postaci różnej wielkości łysych placków na skórze głowy.

Inne powody utraty włosów najczęściej powodują ubytki czasowe, odwracalne po ustaniu czynnika wywołującego wypadanie włosów. Silny stres, złe odżywianie, drastyczne odchudzanie się, ciąża i menopauza, operacja pod narkozą, palenie tytoniu, nadużywanie kawy, zanieczyszczenie powietrza, niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji oraz nieprawidłowe fryzury to tylko część powodów, które mogą doprowadzić do osłabienia włosów, utraty blasku, ubytków. Zmiana stylu życia, rozpoczęcie kuracji pod kierunkiem lekarza, zakup odpowiednich leczniczych szamponów i odżywek po kilku miesiącach stosowania zazwyczaj przynoszą korzystne zmiany i ponownie pozwalają się cieszyć zdrowymi, pięknymi włosami.
Zobacz również: Ile kosztuje przeszczep włosów

Bądź przyjacielem swoich włosów!

Nawet silne, grube i gęste włosy źle traktowane zaczną przerzedzać się i słabnąć. Aby właściwie o nie zadbać, należy:

  • delikatnie rozczesywać grzebieniem a następnie szczotkować dobrej jakości szczotką z włosia,
  • myć wysokiej jakości szamponami, nie zawiązywać na głowie ręcznika (nie dopuszczać do zaparzenia włosów), nie suszyć gorącym powietrzem,
  • nie używać prostownic i lokówek elektrycznych,
  • farbować wyłącznie farbami najwyższej jakości,
  • chronić przed promieniowaniem UV oraz chlorem w wodzie,
  • dostarczać w codziennej diecie cynk, żelazo, magnez, selen oraz witaminy A, D, B, E.