Jak powstrzymać łysienie?

Łysienie jest bardzo nieestetyczne. Zdecydowanie obniża samopoczucie osoby, która go doświadcza. Z tego właśnie powodu jest bardzo ważne by mu przeciwdziałać. Należy reagować jak najszybciej. Od razu jak tylko zobaczymy pierwsze oznaki powinniśmy odpowiedzieć, co może być przyczyną wypadania włosów. Dzięki temu, można też wybrać najlepszą metodę przezwyciężania tego problemu.

Dieta i jej suplementacja

Podstawą dbania o włosy jest właściwa dieta. To, co jemy ma gigantyczne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Nie można łudzić się, że nie dostarczając ciału niezbędnych składników, ono będzie odpowiadało doskonałym wyglądem. Nie ma takiej opcji. Żeby zatrzymać rozrastające się zakola najlepiej jest zażywać pakiety witamin i minerałów. Powinny one zawierać biotynę (witaminę H), krzem, cynk, miedź, selen, witaminę A i D, witaminy z grupy B. Najprościej jest używać kompleksowych preparatów. Niektórzy polecają też preparaty na bazie drożdży piwowarskich, skrzypu i pokrzywy.

Pielęgnacja

Zrezygnuj ze zbyt silnych kosmetyków. Postaw na naturalne preparaty. Najlepiej by nie miały dodatków alkoholi, konserwantów i silikonów. Zwróć szczególną uwagę na produkty zawierające zioła takie jak: pokrzywa, łopian lub gorczyca. Ciekawą propozycją są kosmetyki zawierające w sobie wyciąg z papryczki lub z gorczycy. Łysienie ma zatrzymać ich rozgrzewające działanie. Na jego skutek, cebulki są lepiej ukrwione. To z kolei, wpływa na stan samych włosów. Sposobem znanym już przez nasze babcie było stosowanie maski z olejem rycynowym. Miesza się go ze żółtkiem jajka i odrobiną soku z cytryny. Taka mieszanka stosowana regularnie może zatrzymać łysienie plackowate. Koniecznie zrezygnuj też ze stylizacji na gorąco. Włosy nie lubią wysokiej temperatury. Właściwą pielęgnację warto wspomagać masażami skóry głowy.

Leczenie farmakologiczne

Lekarz może też przepisać leki, które mają pokonać zakola. Leki te mają zablokować przekształcanie się testosteronu w DHT, który to jest odpowiedzialny za łysienie. Zazwyczaj jest to minoxidil lub finasteryd. Jak każda ingerencja w hormony mogą mieć skutki uboczne, takie jak zaburzenia funkcji seksualnych lub przyrost włosów w innych miejscach niż na głowie.

Mezoterapia

To po prostu nastrzykiwanie skóry głowy różnymi substancjami. Ich celem jest stymulowanie wzrostu nowych włosów. Substancje te są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Najpierw wykonuje się trychogram, czyli mikroskopową ocenę włosów. Na jego podstawie dobierany jest lek, który jest wstrzykiwany niewielkimi porcjami w skórę głowy, a dokładnie w mieszki włosowe.

Przeszczep

Innym sposobem na walkę z łysieniem jest przeszczep włosów . Stosuje się go wyłącznie w bardzo zaawansowanych stadiach łysienia oraz przypadkach beznadziejnych. Jak łatwo się domyślić, zabieg ten nie należy do przyjemnych. Jest też dość drogi. Mimo to, ma udowodnione skuteczne działanie, więc wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Zabieg przeszczepu włosów trwa od 2 do 5 godzi. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.