Po zabiegu

Przeszczep włosów metodą SAFER jest niemal całkowicie bezinwazyjny, dzięki czemu pacjent może wyjść do domu bez opatrunków. Dobrze jest jednak zabezpieczyć skórę głowy np. lekkim nakryciem. Implanty włosów mogą nie przyjąć się, jeśli osoba, która przebyła operację nie zastosuje się do poniższych wskazań.

Przeszczep Safer – Bezpośrednio po zabiegu

W dniu, w którym wykonana została operacja zaleca się minimum kilka godzin odpoczynku. Nie należy spożywać żadnych używek (alkoholu, papierosów, kawy). W razie nasilonego bólu można przyjmować leki przeciwbólowe. Dobrze jest również wykonywać zimne okłady, które zniwelują dyskomfort.
Na kilka dni po zabiegu zaleca się sen na nieznacznym wzniesieniu. Głowa nie powinna płasko leżeć na poduszce. Najlepiej, aby była ona uniesiona pod kątem 45 stopni.

Czytaj również: Podstawowe informacje na temat przeszczepu Safer

Po zabiegu może wystąpić swędzenie skóry głowy, jednak należy pamiętać o tym, aby nie dotykać tego obszaru.
Przez 4-5 dni od zabiegu zaleca się szczególnie ostrożne mycie głowy. Pierwszy raz można zrobić to dopiero na drugi dzień od operacji. Głowę można myć poprzez opłukiwanie jest letnią bieżącą wodą. Nie można stosować kosmetyków, czy też dotykać miejsc operowanych.
Przez 4-5 dni normalnym zjawiskiem jest lekki obrzęk czoła. Nie występuje on u wszystkich pacjentów. Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej lub jest niepokojąca, to należy skontaktować się z lekarzem.

Czytaj również: Przed zabiegiem przeszczepu włosów

Przeszczep Safer – Kilkanaście dni po zabiegu

Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji należy wystrzegać się wzmożonej aktywności fizycznej oraz dużego wysiłku. Przez trzy tygodnie nie zaleca się kąpieli w basenie. Przez sześć tygodni trzeba unikać wizyt w solarium, czy też opalania na słońcu. Istnieje możliwość zastosowania blokerów słonecznych po trzech tygodniach od zabiegu.
Dopiero po 5 dniach można pierwszy raz zastosować hipoalergiczny szampon dla niemowląt. Operowany obszar może być delikatnie pocierany.
W okresie 7-14 dni od operacji następuje samoistne odpadanie strupków. Cebulki włosów pozostają na swoim miejscu (o ile operowany obszar nie krwawi).
Implanty włosów rosną jedynie do 3 miesięcy. W wyniku pooperacyjnego szoku wypadają one po tym okresie. Mieszki włosowe pozostają w fazie uśpienia przez około 10-14 tygodni. Po zakończeniu tego okresu można liczyć na trwały wzrost włosów. To właśnie wtedy powstają tzw. włosy ostateczne. Cały okres porostu włosów może trwać nawet rok. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które wynika z długości cyklu życiowego włosa.